poniedziałek, 9 stycznia 2012

Abstrakcja w Muzeum Narodowym

'Z rodziną do Muzeum' - to cykliczne, niedzielne spotkania organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w samo południe, prowadzą je pracownicy działu edukacji. Temat ostatniego spotkania dotyczył abstrakcji, zajęcia prowadziła znawczyni sztuki współczesnej - Iwona Gołaj.


Podczas zajęć było ciekawe, wygodnie (na podłodze zwykle siedzą/leżą nie tylko kilkulatki, rodzice również) i twórczo (każde spotkanie kończy się w pracowni plastycznej). Tym razem oglądaliśmy nowo otwartą Galerię Polskiej Sztuki Współczesnej, ulokowaną na specjalnie zaadaptowanym poddaszu - labirynt sal prowadzi od sztuki przedwojennej do czasów współczesnych. Warto ją zobaczyć - to podobno obecnie największa w Polsce wystawa.
Muzealna ciekawostka: w grudniu, student tutejszej Akademii Sztuk Pięknych, w jednej z sal, niepostrzeżenie powiesił swoją pracę. Obok umieścił notkę autorską - identyczną jak pozostałe notki opisujące eksponaty w Galerii Współczesnej. Pracownicy muzeum po dwóch dniach zorientowali się, że mają o jeden eksponat więcej. Na zdjęciu owa praca, a w gazecie historyczny skrót podobnych wyczynów.


Andrzej Sobiepan, 2011
Tytuł: PBZ 62cm2/1
Technika: skóra, ekolina, płyta MDF

I jeszcze dwie prace dużo młodszego artysty, zainspirowane zajęciami w muzeum. Tak zwana abstrakcja;)
2 komentarze:

  1. Dzięki za podpowiedź ...pędzę sprawdzić kiedy następne zajęcia

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest jeszcze inna grupa, sobotnia - zajęcia są co tydzień, ale zasięg włóczęgi większy, obejmuje różne muzea (również Archtektury, Miejskie, Etnograficzne). Zajęcia są ciekawe, chodzimy od czasu do czasu jak jest fajna tematyka lub wystawa. Odezwij się, to podam Ci namiary. Nie ma tych info na stronie niestety.

    OdpowiedzUsuń